AKO DABUJEME
Toto je po “kedy bude nový part?“ asi najčastejšie kladená otázka, tak si ju rozoberieme.

Všetko to začína nastrihaním konkrétneho partu a jeho vložením do dabovacieho programu. Je to lepšie ako vloženie celého filmu, pretože sa s tým jednoduchšie pracuje a kratšie sa program načítava.

Po tomto kroku nasleduje najdlhšia časť dabovania, ktorá zaberie dni – vymýšlanie, čo ktorá postava kedy povie a samotné nadabovanie tohto nápadu správnym hlasom a prízvukom.

Najhlavnejšiu líniu partu máme premyslenú už počas dabovania predchádzajúceho partu, tzn., že vieme o čom nasledujúci part bude, čo v ňom bude dôležité a čo sa v ňom približne bude odohrávať. Konkrétne veci však vymýšlame až počas dabovania daného partu.Bežný dabovací deň vyzerá tak, že prídeme po nejakom seminári/prednáške k nám na byt v Brne, pustíme si program a dookola si púštame danú scénu. Osvedčila sa nám stratégia – povedz všetko, čo ťa napadne a 20x to možno bude vtipné. Takže predtým, než tam naozaj niečo dáme padne veľa veľa návrhov, ktoré sú zamietnuté. Nad partom uvažujeme často aj mimo dabovania a obvykle nám vždy aspoň niečo príde na rozum.

Samotné dabovanie nie je ľahké. Kedže ideme na 100% kvalitu, potrebujeme každé slovo nadabované perfektne. Občas dablér dabuje svoju vetu aj 20x. Tu je zobrazená časť z partu 3, ktorú dablér Ľudo daboval 1 a pol hodiny, pretože nevedel správne napodobniť ruský akcent. Nakoniec sa mu to však podarilo aj s malou pomocou MS Wordu, kde sme zvýraznili, kam má dávat prízvuk a ktoré písmená má zvýrazniť.
Niekedy sa proste zasekneme. Desiatky minút nevieme nič vymyslieť a stane sa, že sa na danú scénu vysereme a vrátime sa k nej neskôr.

Počas dabovania pridávame do partu postupne hudbu a efekty. Keď je po náročných hodinách part hotový, treba ho prekonvertovať a je pripravený na nahratie na YouTube, kde nám ho vždy po čase Warner Bros vymaže :DNa záver video Janka dabujúceho "Čo bolí to prebolí" do partu 2, ktoré sme nakoniec nahradili Mekyho hitom "Mám rád"

Lukáš Pokorný, Xerix.eu
WebHosting, GameHosting, GamePortal


Samuel Baňas
Grafika, Dizajn