Ako to celé začalo... a ako to stále pokracuje

TAJOMNÁ KOMNATAPísal sa rok 2007. Boli sme vo veku, keď má človek veľa času a väčšinou ho trávi nezmyselnou činnosťou. Mali sme 14 a naše životy pozostávali z hrania počítačových hier, učenia sa do školy a občasnej športovej aktivity.

V jeden septembrový deň som začul konverzáciu mojich spolužiačok, ktoré sa rozprávali o tom, ako predabujú film Eragon. Spočiatku som túto myšlienku len vstrebal a hneď sa vyparila, no neskôr na jednej z nudných hodín som začal rozmýšľať, že by som mohol predabovať nejakú reklamu, prípadne časť filmu (v našej triede boli populárne dabingy ako Bitka o Zalubovu, Bitka o Konopnu, či všetko od Štúdia YEZR). A vtedy ma napadla scéna z Harryho Pottera a tajomnej komnaty, ako Harry kráča pri múre a počuje tajomné hlasy. Hneď mi prišlo na rozum, že by som tie tajomné hlasy mohol zmeniť na “hašasas Synek“ (Paťo Synek bol náš spolužiak). Túto ideu som načrtol môjmu spolusediacemu a ďalšiemu kamarátovi, ktorým sa veľmi páčila. Ja som videl potenciál zabaviť našu triedu a navrhol som im, že by sme niekedy mohli niečo pre našu triedu nadabovať. Tá myšlienka mi behala celý deň hlavou a ja som hneď po príchode domov sadol za comp a hľadal dabovacie programy. Všetky boli strašne na hovno, stiahol som ich asi 15, no boli buď príliš komplikované, ale boli proste úplne na hovno. A tak som išiel nasrdený spať. Ďalší deň v škole som sa spýtal spolužiačky, čo chcela dabovať Eragona, akýže to program chcela na túto činnosť použiť. A vtom riekla 3 slová, jednoduché slová: „♫ Nie si sám ♫“ (v skutočnosti povedala: Cool Edit Pro)


Nabehol som domov a hneď stiahol Cool Edit Pro 2.0. Bol to skvelý program, no nevedel som nič o efektoch a rôznych úpravách, tak som len zo srandy nadaboval prvé vety partu 1: “Á tý sprostá sova, chceš jednu po hube..?“. Zdalo sa mi to strašne vtipné, konečne som aj ja vytváral predabovanú paródiu. Na druhý deň som navrhol tým kamošom spomínaným vyššie, že by sme mohli nadabovať krátku scénu z Harryho Pottera, dať to na YouTube a zabaviť tým našu triedu. Ani vo sne sme si nepripúšťali, že by sme predabovali celý film. Tak prišli ku mne, maminka ich ponúkla čipsami a hor sa do dabovania. V ten deň sme sa hrozne smiali, pretože nám to pripadalo nesmierne vtipné (dnes sa len chytáme za hlavu ako sme mohli také ******** dabovať). Hneď ako sme dodabovali, hodil som to na YouTube a v triede to malo veľký úspech. Bažili sme po väčšom :DA tak sme sa rozhodli, že ideme nadabovať aj part 2 pre triedu. Ten mal ešte väčší úspech. Pamätám si, ako na hodine informatiky bol okolo mňa zhluk asi 15tich spolužiakov a smiali sa na partoch 3 a 4. Dali sme tam mená spolužiakov a učiteľov, pretože sme si vôbec nepripúšťali, že by sa to mohlo stať populárnym. Pri parte 6 sme si však uvedomili, že občas pribudne na YouTube komentár od úplne neznámeho človeka, a tak sme sa rozhodli, že ideme predabovať celý film pre celé Slovensko :D. Pri parte 6 sme vymenili náš hrozný mikrofón, z ktorého je mi ešte dodnes na grcanie a kvalita zvuku trošičku poskočila. Dabovali sme ostošesť a pomaly som si začal všímať, že počet pozretí akosi rýchlo stúpa. Part 7 ako prvý dosiahol 10000 pozretí asi po 7 mesiacoch, to bolo radosti (teraz si to porovnajte s turnajom Mekyho Žbirku, keď 10000 pozretí dosiahne 1 part za 24 hodín :D).

Okolo trištvrtiny filmu sme mali krízu. Ja som chcel ďalej dabovať, no moji kamaráti už nie. Doľahla na nich puberta. Vyhlasovali, že je to pod ich úroveň, že je to ********, nemá to zmysel. Ja som ale nechcel ukončiť projekt keď chýbalo tak málo do konca. Asi mesiac som ich prehováral a nakoniec som ich prehovoril. A tak sme nakoniec dodabovali aj posledný part a tým aj celý film. V tej dobe sme už mali dosť veľa fanúšikov, niektorí z nich skončenie filmu niesli veľmi zle (jedno dievčatko mi napísalo, že ak nebudeme pokračovať, tak sa podreže. Dúfam, že teraz s radosťou pozerá turnaj MŽ. Ak nie, nech je mu zem ľahká.). To sa písal rok 2010. Trvalo nám 2 a pol roka kým sme nadabovali celý film. Máme taký názor, že 1. polovica filmu je jednoducho zlá v takmer všetkých aspektoch, druhá je pozerateľná. Takže tajomná komnata sa skončila a my sme boli voľní. Hoci ma každý deň bombardovali zronení ľudia a prosili, nech nadabujeme ďalšiu časť, túto myšlienku som zavrhol hneď od začiatku. Trvalo by to omnoho dlhšie ako 2 a pol roka, keďže sa pomaly blížila vysoká škola a naše cesty by sa pravdepodobne rozdelili. Okrem toho, aj keby som chcel niečo nadabovať, moji dvaja spoludabléri by to zatrhli hneď v zárodku. Veď len na dokončenie filmu som ich prehováral mesiac. A tak sa skončila jedna kapitola.


TURNAJ MEKYHO ŽBIRKU

Prijali nás všetkých troch na naše vysnívané vysoké školy, užili sme si leto po maturite a začali sme študovať. Jeden spoludablér ostal v Bratislave a s druhým dodnes bývam v Brne na byte. Okrem toho na vysokú školu, ktorú študujem, prijali mojich 3 kamošov zo strednej a na byte som býval s ďalšími dvoma spolužiakmi. Úplne prvá myšlienka predabovania ďalšieho Harry Pottera padla začiatkom septembra 2011 na Seznamováku (akcia budúcich študentov Masarykovej univerzity). Na Seznamovák sme šli piati chalani, z ktorých traja boli vyššie spomínaní spolužiaci z fakulty. Raz sme sa tak slnili na hnusnej pláži Vranovskej přehrady, keď zničoho nič padla reč na Dana Dreva. Túto paródiu poznali okrem mňa z tých ďalších 4 chalanov dvaja (jeden bol môj bývalý spolužiak, Ľudo Kolman, druhý bol terajší dablér Janko :D). Janko začal spievať oslavné ódy, aký je Dano Drevo skvelý, ako sa páči jeho sestre atď. Keď som len naznačil, že existuje asi 0,0057% šanca, že by sme pokračovali, hneď sa chytil. Chcel dabovať nový film spoločne s Ľudom. Ja som bol veľmi skeptický, keďže začiatok vysokej školy bol o týždeň a pochyboval som, že by na to bol čas. No od toho momentu ma tá myšlienka prenasledovala a hlavne s Janom sme sa o potenciálnom pokračovaní čoraz častejšie rozprávali. Veľkou výhodou predabovania ďalšieho filmu bolo, že mohol byť skvelý už od začiatku (čo sa pri tajomnej komnate povedať nedá). Ja som mal pár nápadov v hlave, keďže som cez prázdniny videl HP a Ohnivú čašu a len tak som rozmýšľal čo by som tam zmenil a ako by som to predaboval. Tá myšlienka bola čoraz silnejšia...

Bol tu však ďalší problém. Čo s dotyčným čo študuje v Bratislave a daboval v tajomnej komnate asi 6 postáv? A čo s mojim spolubývajúcim, ktorý od konca tajomnej komnaty nechcel o Danovi Drevovi nič počuť? Začal som túto myšlienku pred spolubývajúcim častejšie vyťahovať, hovoril som mu nápady do nového filmu a videl som, že pomaličky sa lámu ľady (predsalen, DD bola časť aj jeho života, v tajomnej komnate mal tiež veľa postáv). Druhý spolubývajúci súhlasil s tým, že bude dabovať Kim, ktorej dablér bol v Bratislave. Jeden večer sme sa rozprávali asi do tretej v noci a vymýšľali postavy, scenár, hlavnú líniu.. vedel som, že bude pokračovanie.Akurát sa blížilo skúškové obdobie a nemali sme čas dabovať, no ja som vedel, že treba ľudí navnadiť trailerom. Nemal som stiahnutý dabovací program, nemal som mikrofón, mal som zatiaľ iba nápady. Po skúškovom som sa teda pokúsil spojazdniť dabovací program a trvalo mi asi 4 dni, kým som konečne mohol nadabovať veci do traileru. Počas týchto štyroch dní som bol mimoriadne nevrlý, keďže sa ten ******* program nedal ani za tú **** spojazdniť. O to väčšia radosť bola, keď som konečne videl staré známe Cool Edit Pro (a.k.a. Adobe Audition) ako za starých čias. Takže hurá robiť trailer.

Trailer bol tiež kapitola sama o sebe – mal som totiž problémy s ďalším programom na upravovanie videí. Vyrobiť trailer mi trvalo 3 dni. Počas týchto troch dní som bol opäť veľmi nevrlý kvôli tomu ********** programu. No trailer nakoniec uzrel svetlo sveta a keď som videl reakciu ľudí, vedel som, že sme na správnej ceste.

Vo februári 2012 ku mne došli Ľudo s Janom a už sme dabovali prvý part. Potom som tam pridal všetky svoje časti, efekty a hudbu. Ostávali už len Stanove a Danove časti a posledné úpravy. Stano s Danom nadabovali svoje časti v Brne a ja si pamätám, že part 1 sme zverejnili deň pred začiatkom druhého semestra. Takú reakciu som vážne nečakal. Opäť mi začali písať ľudia ako za čias tajomnej komnaty, počet fanúšikov a subscriberov rapídne narastal a konečne sme dabovali niečo, čo bolo od prvého momentu na veľmi vysokej úrovni. Žiaľ, druhý semester bol o dosť ťažší ako prvý, no stále sme si našli čas občas zadabovať. Trvalo to dni, Ľudo s Janom dokonca raz prišli dabovať o jedenástej a potom šli naspäť domov o druhej v noci. Stálo to veľa námahy skĺbiť učenie, dabing, cvičenie, sociálny život :D a spánok (na úkor ktorého to často išlo), no nadabovali sme aj part 2, ktorý dosiahol 10000 pozretí za prvých 24 hodín. Žiaľ, začal sa činiť aj Warner Bros., ktorý nám part 2 po 2 dňoch zablokoval a part 1, ktorý mal za 2 mesiace 100000 pozretí rovno natrvalo vymazal.

Tieto problémy s Warner Brosom a YouTubom nás dosť demotivovali a pribrzdili, písal som aj do českej pobočky, aj do USA priamo na oddelenie WB, ktoré sa zaoberá autorskými právami, že my to nedistribuujeme, že by sme chceli spolupracovať, že nemáme nekalé úmysly, či sa dá zriadiť výnimka.. dodnes mi neprišla žiadna odpoveď.(UPDATE! PRIŠLA MI ODPOVEĎ Z AMERIKY. ŽIAĽ, NEMôŽU NÁM UDELIŤ VÝNIMKU, KEĎŽE YOUTUBE NEMÁ S WARNEROM NIČ SPOLOČNÉ.) No nevzdali sme sa a nadabovali sme aj part 3, ktorého zverejnenie už pomaly hraničilo s hystériou, opäť 10000 views za 24 hodín a veľmi pozitívna odozva.

Pokračovať budeme, času je málo, no posnažíme sa robiť túto paródiu naďalej tak kvalitne ako doteraz. Veľmi si vážime našich fanúšikov, pre ktorých to robíme a ktorých hrejivé komentáre sú veľmi príjemné a vždy nás motivujú.


Lukáš Pokorný, Xerix.eu
WebHosting, GameHosting, GamePortal


Samuel Baňas
Grafika, Dizajn